Ispis statistike od 20. 9. 2010.

Izradili smo školsku Soma kocku

Za kraj godine, u 7.a smo odlučili spojiti matematiku i sat razrednika kako bismo izradili veliku Soma kocku za školu.

Soma kocka je popularna trodimenzionalna slagalica koju je izmislio matematičar Piet Hein. Sastoji se od sedam dijelova. Šest dijelova imaju po četiri kockice a jedan dio ima tri kockice. Čitava Soma kocka se sastoji od 27 kockica. Od sedam dijelova može se složiti kocka na 240 načina. Također se mogu slagati mnogi drugi oblici.

Nabavili smo...

Nabavili smo 27 kartonskih kutija, papir u boji i jako punooo ljepila. Podijeli smo se u grupe i krenuli u pravu manufakturu – mjerenje, crtanje, rezanje, lijepljenje, (malo) popravljanja i slaganja kutija u 7 oblika prema dobivenom predlošku. Posla je bilo puno pa su nam se pridružili i znatiželjni učenici drugih razreda (posebno zahvaljujemo 5.a). Na kraju se izrada Soma kocke pretvorila u zajedničku aktivnost za čitavu predmetnu nastavu.

Ponosni smo na krajnji rezultat – napravljena je velika, šarena Soma kocka koju smo smjestili u predvorje škole . Koristit ćemo ju za igranje, slaganje kocke i drugih različitih oblika.

Izrada i slaganje kocke je zabavna grupna aktivnost, zahtijeva promišljanje, preciznost, snalaženje u 3D prostoru,kombiniranje… Iako se čini jednostavno, zaista se treba malo pomučiti kako bi se složio zadani oblik, i najvažnije – ne treba se odustajati kad se zapne. Onaj osjećaj sreće i uspjeha kad se složi zadani oblik je super! J

Izrada ove Soma kocke ima još jedan aspekt, a to je ideja da kao razred izradimo nešto za školu. Da svima uljepšamo i obogatimo boravak u školi.
Većinu materijala potrebnog za izradu kocke smo kupili od vlastitih dobrovoljnih priloga i sve smo izradili vlastitim rukama.

Želimo svima puno zabavnih trenutaka u igri i mozganju sa Soma kockom.

Ivan Lipanović, prof.
učitelj matematike i razrednik 7.a

objavio: Alen Horvat   datum: 14. 6. 2019.

Nadležni školski liječnik:

Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“,

Odjel za školsku i adolescentnu medicinu,
Laginjina cesta 16
Matea Bračić, dr. med.
Dragica Krajinović, bmt
Tel. 01/4843-049
Radno vrijeme: parnim datumima – ujutro
neparnim datumima - poslije podne

STEM revolucija