Ispis statistike od 20. 9. 2010.

Građanski odgoj

Grupa Građanskoga odgoja prilikom posjete Klinici za dječje bolesti u Zagrebu 2010. godine (stoje s lijeva na desno: Petra Šantić, Marina Klepić, Viktoria Knezić, Karla Sabljić, Maja Bajs, Petra Jerebić, Antonela Krajinović i Darko Benčić)

Nakon što smo uspješno proveli akciju prikupljanja donacije za stradale na Haitiu zainteresirali smo se za nešto sasvim drugo. 6.svibnja 2010. posjetili smo odjel traumatologije gdje smo upoznali dva dječaka s neobičnim pričama.

Ovo je dio Markove priče:  „ Igrali smo se i prijatelj me je gurnuo kroz staklo. Staklo mi je rasjeklo žile i živce ruke. Nitko mi nije htio pomoći...“

Zadaci su nam bili osmisliti pitanja za intervju, naučiti osnovna pravila za pripremu i provođenje intervjua, sve to dobro uvježbati i dogovoriti termin posjeta bolnici. S ovom posjetom željeli smo da im taj dan bude posebniji i drugačiji.

Našli smo se ispred bolnice  u 11 sati. Tamo nas je dočekala prof. Tamara Janković koja  predaje povijest. Ona nas je provela kroz bolnicu sve do traumatološkog odjela gdje smo upoznali Marka i Mislava. Započeli smo interviju. Ovo su nam najinteresantniji djelovi. Oboje pohađaju 8. razrede  i oboje su odlični učenici. Marko je u bolnici završio prolaskom kroz staklo koje mu je bilo kobno za život. Nitko mu nije htio pomoći iako je jako krvario. Morao je sam doći do ambulante da mu liječnici spase život. Marko je u bolnici stekao novog prijatelja Mislava. On je tamo bio zbog upale sljepog crijeva. Nije smio ništa jesti osim juhe bez začina. Kada smo ih pitali što ih najviše smeta u bolnici nasmijali su se i pogledali prema televizoru ( Televizor nije imao gumbe i bio je star).  Iako su u bolnici, pohađaju nastavu. Na dan imaju jedan do dva predmeta iz kojih ne dobivaju zadaće. Oboje su se složili da su liječnici dobri i blagi, a da su sestre ponekad nervozne.  Dečki su nam rekli što će prvo napraviti kada izađu iz bolnice: prvo će se otuširati, a Mislav je nadodao  da će pojesti nešto začinjeno. Na kraju smo im poklonili slastice.

objavio: Darko Benčić   datum: 18. 6. 2010.

Nadležni školski liječnik:

Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“,

Odjel za školsku i adolescentnu medicinu,
Laginjina cesta 16
Matea Bračić, dr. med.
Dragica Krajinović, bmt
Tel. 01/4843-049
Radno vrijeme: parnim datumima – ujutro
neparnim datumima - poslije podne

STEM revolucija