Ispis statistike od 20. 9. 2010.

Posjet obrtu ˝Kišobrani Cerovečki˝

Učenici 3.a su sa svojom učiteljicom Ines Zorko, asistenticom Sandrom Novosad i knjižničarkom posjetili kišobranarsku radnju ˝Kišobrani Cerovečki˝ koja izrađuje suncobrane i kišobrane od 1912. godine. Obrt je pokrenuo Mijo Cepanec u Varaždinu, a 1936. godine je otvorio filijalu u Zagrebu koju je vodio njegov nećak Gabrijel Cerovečki. On je radio kišobrane za izložbu u Londonu gdje je 1936. osvojio prvu nagradu Zlatnu plaketu i Grand Prix Londona.

Gabrijel Cerovečki je svog sina Krešimira uveo u posao, a ovaj je tajne zanata naučio svog sina Thomislava koji danas vodi obrt.

Izrađuju ženske i muške elegantne kišobrane, damske i vrtne suncobrane, kišobrane po narudžbi (prema željama kupaca), kišobrane i suncobrane za potrebe filma i kazališta,a vrše i popravak svih vrsta kišobrana. Redovito predstavljaju svoje kišobrane i suncobrane na izložbama diljem svijeta.

Najpoznatiji su po proizvodnji šestinskih kišobrana koji su dio šestinske narodne nošnje i nošnji zagrebačkog Prigorja, a ujedno i simbol grada Zagreba. Veliki šestinski kišobrani nalaze se na zagrebačkim tržnicama gdje čuvaju vrijedne prodavače i prodavačice od sunca, kiše i snijega.

Šestinski kišobran datira iz 18. stoljeća, ručno se izrađuje iz crvenog platna sa raznobojnim prugama, ima 8 metalnih žica, drveni štap (visine 61, 63 ili 67 cm) savijenu drvenu ručku od kestena. Za jedan kišobran potrebno je, ovisno o veličini, 2,20 do 2.50 m platna! Uz šestinski kišobran proizvode i kabanicu ˝Kaplja˝ koju je dizajnirala Ana Rimac.

Gospodin Thomislav Cerovečki nam je ispričao kako je postao kišobranar i pokazao kako nastaje šestinski kišobran.

Radnja se danas nalazi u prolazu zgrade Matice hrvatskih obrtnika u Ilici 49.

Šestinski kišobran ima oznaku ˝izvorno hrvatsko˝ Hrvatske gospodarske komore, a umijeće njegove izrade u tradicijskom obrtu Cerovečki nalazi se na Listi zaštićenih nematerijalni kulturnih dobara Republike Hrvatske.

Ovdje pogledajte film o izradi kišobrana.

˝Šestinski kišobran˝ je jedna od priča koju je napisala Nada Iveljić, a nalazi se u istoimenoj zbirci priča. Zbirka je dio lektire za 3. razred, koju su učenici 3.a i pročitali. Priča je o dječaku Iveku koji je u Zagrebu izgubio svoj kišobran i kreće u potragu za njim. Nalazi ga na tržnici gdje ga je neka žena htjela prodati turistima kao suvenir.

Zlatka Belošević

objavio: Ivica Švaljek   datum: 28. 12. 2022.

Nadležni školski liječnik:

Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“,

Odjel za školsku i adolescentnu medicinu,
Laginjina cesta 16
Matea Bračić, dr. med.
Dragica Krajinović, bmt
Tel. 01/4843-049
Radno vrijeme: parnim datumima – ujutro
neparnim datumima - poslije podne

STEM revolucija