Posjet učenika šestih razreda Lovačkom muzeju

Neki događaji mogu barem malo promijeniti naš pogled na svijet, a posjet učenika šestih razreda  naše škole Lovačkom muzeju je upravo bio jedan od takvih događaja.

Posjet je započeo gledanjem  filma o divljim životinjama koje obitavaju na području Hrvatske. Film je prikazao raznolikost i ljepotu životinjskog svijeta koji nas okružuje, te nam pokazao izazove s kojima se divlje životinje suočavaju u surovim prirodnim uvjetima i kako im u njihovu opstanku lovci pomažu.

Nakon toga, prošetali smo izložbenim prostorom Lovačkog muzeja uz stručno vodstvo dviju voditeljica. Izloženi su preparati životinja koje su na neki način nastradale, bilo u prometu ili uslijed prirodnih nepogoda, primjerice poplava. No, ono što smo naučili  jest da lovci nisu tu samo da bi ubijali životinje kako se često misli. Lovci su važni za održavanje ravnoteže u divljini, pomažući divljim životinjama da lakše prežive nepovoljne uvjete poput zime ili nedostatka hrane. Lovci brinu i o kontroli brojnosti nekih životinja, što ponekad zahtijeva odstrel. Međutim,  pravi lovci to rade sa svrhom i u puno manjoj mjeri nego što smo prije mislili.

Nakon obilaska izložbenog prostora, sudjelovali smo u radionici o pošumljavanju po uzoru na način na koji to rade životinje poput vjeverica i šojki. Sjemenke smo stavljali u grumen zemlje i pakirali u papirnate kutijice koje ćemo posaditi u krugu naše škole.

S ovim novim spoznajama i iskustvima, napustili smo Lovački muzej s osjećajem poštovanja prema divljim životinjama i prirodi. Svjesniji  smo važnosti očuvanja prirode i uloge koju svatko od nas može imati u tome.

Više o posjetu Lovačkom muzeju možete pogledati na ovom kratkom videozapisu.

objavio: Ivica Švaljek   datum: 16. 4. 2024.